Sıralama seçin
Görünüm
Üçlü Görünüm
Dörtlü Görünüm
Toplam 255 ürün görüntüleniyor.

Filament Hakkında Sık Sorulan Sorular

Filament Nedir?

Filament 3 boyutlu yazıcılarda çıktı alınması için kullanılan malzemedir. Bu malzeme termoplastik hammeddedir. Filament çeşitleri, özellikleri kullanım şekline göre değişir ve oldukça fazladır. Projenizin ihtiyacına uygun renk, marka, model ve fiyat özelliklerine uygun filament çeşitleri Robolinkmarket.com'da sizleri bekliyor!

3D Yazıcılarda Filament Nasıl Kullanılır?

Filament, yazıcının ekstruder düzeneğindeki ısıtma bloğunda girer, burada erime sıcaklığına ısıtılarak eritilir ve daha sonra ekstruder düzeneği hareket ettikçe nozzleden dışarı çıkar. Oluşturulmak istenen nesne şekline göre step motorlar yardımı ile ileri geri, sağa sola ve yukarıdan aşağıya hareket ederek katman katman taban üzerine işlenir.

Filament Çeşitleri Nelerdir?

Farklı özelliklere göre birçok filament çeşidi vardır. Bunlar;

PLA Filament Nedir?

Prototipleme ve diğer ürünlerin basımında kullanılmaktadır. Tamamen doğal üretilmiş ve doğada kolayca çözülebilen bir filament türüdür. Orta sertlikte bir yapıya sahiptir. Dayanıklığı orta düzeydedir. Esnek bir yapıya sahip değildir. Baskı açısından en kolay baskı yapılabilen filament çeşididir.

ABS Filament Nedir?

Son kullanım parçaları ve koruyucu kutu basımlarında kullanılmaktadır. Güçlü ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Orta sertlikte bir yapıya sahip olan ABS, dayanıklılık olarak PLA dan daha üstündür. Esnekliği yok denecek kadar azdır. Baskı kolaylığı PLA’ya göre daha düşüktür. Akrilik boya ile boyanabilir. Aşınma direnci yoktur. Üretim sırasında koku yayabilmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.