Led

Sıralama seçin
Görünüm
Üçlü Görünüm
Dörtlü Görünüm
Toplam 40 ürün görüntüleniyor.

LED

İngilizcesi Light Emitting Diode (LED) olan, ışık yayan diyot çeşididir. Elektrik enerjisini ışığa dönüştüren yarı iletken bir devre elemanıdır. Işık yayan bu diyotlar, milyonlarca renk üretmelerinin beraberinde çok çeşitli renk sıcaklıklarında beyaz ışığı sağlayabilirler.

LED Çeşitleri

Ledlerin kullanım alanlarına ve ışık rengine göre birçok çeşidi bulunur. En sık kullanılan ve bilinen led çeşitleri ise elektronik devrelerinde kullanılan 5mm ledlerdir. Bunlar dışında led şekillerini şu şekilde sıralayabiliriz;

RGB LED

RGB ledler, kırmızı (Red), yeşil (Green), mavi (Blue) renklerde ışık yayan 3 farklı ledin birleştirilmiş halidir. Tüm renkleri ayrı ayrı kontrol ederek istediğiniz rengi RGB led ile oluşturabilirsiniz.

Infrared LED (Kızılötesi)

Kızılötesi ledler, insan gözüyle algılanamayan ışıklar yaymaktadır. Bu nedenle kızılötesi ledler gece görüş özelliği olan kameralarda kullanılır. Bunun dışında evde bulunan TV kumandanızda da kızılötesi ledi görebilirsiniz.

SMD LED

Devre kartlarının yüzeyine lehimlenerek kullanılan ledlerdir. SMD led modellerinde aktif ışık saçan bölgeler vardır.

COB LED

Chip-on-Board kelimelerinin kısaltmasından oluşur. Birden fazla led çekirdeğinin tek bir plakada birleştirilmesinden üretilmiştir.

Şerit LED

Genelde PCB üzerine SMD ledler ile kullanılır. 12V gerilimde çalışır ve buna uygun dirençlere sahiptir.


Sitemizde 1 TL ile 143 TL arasında birçok led modelini inceleyebilir ve uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.