Sıralama seçin
Görünüm
Üçlü Görünüm
Dörtlü Görünüm
Toplam 53 ürün görüntüleniyor.

Direnç Hakkında Sık Sorulan Sorular

Direnç Nedir?

Direnç, genel anlamıyla bir maddenin herhangi bir maddeye olan dayanımıdır. Elektriksel direnç ise elektrik akımını sınırlayarak kullanmış olduğumuz elektrik veya elektronik malzemelerin (devre elemanlarının) üzerinden fazla akım geçmemesini sağlamak amacıyla kullanılır.

Direnç Çeşitleri Nelerdir?

Kullanım alanlarına ve amaçlarına göre birçok çeşit direnç bulunur. Ancak elektrik güçlerine göre küçük güçlü direnç ve sabit direnç olarak ikiye ayırabiliriz.

Küçük Güçlü Dirençler Nelerdir?

  • Sabit Direnç: Değer hassasiyeti yüksek olan sabit dirençler, sabit direnç gerektiren uygulamalarda kullanılır.
  • Foto Direnç: Işık etkisi ile değişen dirençlerdir.
  • Ayarlı Direnç: Hassasiyetin önemli olmadığı, değişken direnç değerlerinin gerekli olduğu durumlarda kullanılan dirençtir.
  • Termistör: Isının etkisi ile değişen dirençtir. PTC direnç ve NTC direnç olarak iki çeşidi bulunur. PTC direnç, ısı etkisi ile artar dirençtir. NTC direnç ise ısı etkisi ile düşen dirençtir.

    Küçük güçlü dirençler özet olarak bu kadardır.

Sabit Dirençler Nelerdir?

  • SMD Direnç: İleri seviye devre tasarlarken kullanılan direnç modelidir. Ufak ve ucuzdur. Farklı kılıf çeşitleri vardır.
  • Telli Direnç: Yüksek güçlü uygulamalarda kullanılırlar. Nikel-Kadmiyum veya Bakır-Nikel bir telin, yalıtkan nüve üzerine sarılması ile yapılır. Sigorta dirençler de telli dirençlerin bir çeşididir.

    Bu dirençler dışında hobi elektroniğinde sıklıkla kullanılan karbon direnç ve potansiyometre gibi direnç çeşitleri de bulunmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.