Sıralama seçin
Görünüm
Üçlü Görünüm
Dörtlü Görünüm
Toplam 64 ürün görüntüleniyor.

Pot - Trimpot Hakkında Sık Sorulan Sorular

Potansiyometre Nedir?

Reosta olarak da bilinen potansiyometre, bir çeşit direnç çeşididir. En önemli özelliği kontrol edilebilir olmasıdır. Kontrol devrelerinin çoğunda bulunan potansiyometre, 3 bacaklı bir devre elemanıdır. Temel görevi devrelerde akım ve gerilim kontrolünü sağlamasıdır. Normal dirençlerden farklı olarak çevrilebilir yapısı olduğundan ise pozisyon algılama sensörü olarak da kullanılır.

Potansiyometre Nerelerde Kullanılır?

Potansiyometreleri daha fazla dimmer devrelerde görebilirsiniz. Ek olarak ses devrelerinde, frekans ayarlamalarında, motor kontrolünde, güç kaynaklarında, elektrikli ısı sistemlerinde de kullanılmaktadır.

Potansiyometre Çeşitleri Nelerdir?

Potansiyometreler yapısal olarak Lineer ve Rotational olarak ikiye ayrılsa da 3 farklı şekilde kullanılabilir. Bunlar:

  • Stereo Potansiyometre: 6 adet bacağa sahip olan stereo potansiyometrenin tüm bacakları farklı şekillerde kontrol edilebilir. Çoğunlukla ses devrelerinde kullanırlar.
  • Trimmer Potansiyometre: Trimpot olarak da bilinir. Yalnızca bir defa ayarlanan devrelerde kullanılır.
  • Anahtarlı Potansiyometre: Anahtarlama elemanı olarak kullanılırlar. Direnç seviyesi belirli bir noktaya geldikten sonra Off konumuna gelirler.

Arduino Projelerinde Kullanılan Potansiyometreler Nelerdir?

Arduino devrelerinde en sık kullanılan komponent çeşitlerinden biri de potansiyometrelerdir. Her potansiyometre çeşidinin farklı görevleri vardır. Bu nedenle sitemizde satılan arduino potansiyometre çeşitlerini satın almadan önce ürün açıklamalarını mutlaka okumanızı öneririz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.