ABS - ABS+

Sıralama seçin
Görünüm
Üçlü Görünüm
Dörtlü Görünüm
Toplam 41 ürün görüntüleniyor.

ABS - ABS+ Filament Filament Nedir?

Filament 3 boyutlu yazıcılarda çıktı alınması için kullanılan malzemedir. Bu malzeme termoplastik hammeddedir.Filament, yazıcının ekstruder düzeneğindeki ısıtma bloğunda girer, burada erime sıcaklığına ısıtılarak eritilir ve daha sonra ekstruder düzeneği hareket ettikçe nozzleden dışarı çıkar. Oluşturulmak istenen nesne şekline göre step motorlar yardımı ile ileri geri, sağa sola ve yukarıdan aşağıya hareket ederek katman katman taban üzerine işlenir.

ABS Filament

Kimya da adı Akrilonitril Bütadiyen Stiren olan ABS, petrol bazlı bir termoplastiktir.Son kullanım parçaları ve koruyucu kutu basımlarında kullanılmaktadır. Güçlü ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Orta sertlikte bir yapıya sahip olan ABS, dayanıklılık olarak PLA dan daha üstündür. Esnekliği yok denecek kadar azdır. Baskı kolaylığı PLA’ya göre daha düşüktür. Akrilik boya ile boyanabilir. Aşınma direnci yoktur. Üretim sırasında koku yayabilmektedir.

Projenize en uygun marka, renk ve model çeşitleri, aynı gün kargo imkanı ile ABS Filament çeşitleri Robolinkmarket.com'da!

ABS Filament Özellikleri

  • Sert ve darbelere karşı dayanıklıdır.
  • Esnekliği düşüktür.
  • Aseton ile çözümlenebilir.
  • Yiyecek ve içecekler ile kullanılması önerilmez.
  • Düzgün çıktılar alabilmek için sıcaklık ve yatak kalibrasyonu ayarlarının dikkatle yapılması gerekmektedir.
  • PLA'ya göre basımı oldukça zahmetlidir.

ABS Filament Kullanım Alanları

Arabalar, elektrik ekipmanları, prototip amaçlı 3D modeller, telefon kılıflarında, dış mekan ürünleri, oyuncaklar vb. alanlarda kullanılır. Ancak sıcak içecekler ve yiyecekler ile temas halinde olacak parçalarda kullanılmamalıdır.

ABS ve PLA Arasındaki Farklar

ABS: PLA'dan daha güçlü, işlenebilir, daha esnek ve sıcaklığa dayanıklı. Genellikle ısıtılmış bir yatak üzerine basılır. Bükme, ABS yazdırırken sık karşılaşılan bir sorundur. Hafif bir esnekliğe sahiptir. Baskı sırasında koku ortaya çıkabilir.
PLA: Daha geniş çeşitlilikte filamentler mevcut, daha kolay ve bazı durumlarda yazdırmak daha hızlı. ABS kadar güçlü değil ve biyolojik olarak parçalanabilir olması hem fayda hem de dezavantaj olarak görülebilir. ABS kadar güçlüdür fakat daha sert bir yapıya sahiptir.Baskı sırasında koku problemi yaşanmamaktadır.

ABS Filament Fiyatları

ABS filament fiyatları ortalama 110 TL'den başlayarak renk, çap ve kilogram değişkenlerine bağlı olarak değişmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.